Vicor Corporation V24A12C400BN2
V24A12C400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12C400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V24A12C400BN2.pdf
Availability of V24A12C400BN2
QUANTITY
V24A12C400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12C400BN2
Internal Part NumberEIS-V24A12C400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12C400BN2
Related LinksV24A12, V24A12C400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12C400BN2 Details Description
Related parts for V24A12C400BN2
TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT 9POS datasheet.pdf
HARDWARE MOUNTING KIT BRASS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 54.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 2-1/2X132" A VFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
MODICE LRG HEAD 48POS W/FERRIT datasheet.pdf