NKK Switches UB215KKW015C-1JC
UB215KKW015C-1JC picture photo
Mfg. Part Number
UB215KKW015C-1JC
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB215KKW015C-1JC.pdf
Availability of UB215KKW015C-1JC
QUANTITY
UB215KKW015C-1JC Order Process
Ship out your order
Specifications of UB215KKW015C-1JC
Internal Part NumberEIS-UB215KKW015C-1JC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationUB2 Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB215KKW015C-1JC
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesUB2
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 17.40mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB215KKW015C-1JC
Related LinksUB215KKW, UB215KKW015C-1JC Datasheet, NKK Switches Distributor
UB215KKW015C-1JC Details Description
Related parts for UB215KKW015C-1JC
IC FLASH 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN FERRULE SPLT-RNG DB15/25/37 datasheet.pdf
IC CTRLR SEQ HOTSWAP DUAL 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 5A TO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 6A 0.75-5V SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 23POS R/A datasheet.pdf
IC ENERGY METER SGL PHSE 64LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 26.5V datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
FRONT PROTECTION COVER FOR SF2B datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf