NKK Switches UB216KKG015F
UB216KKG015F picture photo
Mfg. Part Number
UB216KKG015F
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB216KKG015F.pdf
Availability of UB216KKG015F
QUANTITY
UB216KKG015F Order Process
Ship out your order
Specifications of UB216KKG015F
Internal Part NumberEIS-UB216KKG015F
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 17.40mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB216KKG015F
Related LinksUB216K, UB216KKG015F Datasheet, NKK Switches Distributor
UB216KKG015F Details Description
Related parts for UB216KKG015F
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
VARISTOR 135V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
ISOLATION AMPLIFIER 2CHANNEL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FT-42 WITH 10M FIBER CABLE datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT datasheet.pdf
2.4/5G DUAL BAND ANTENNA 150MM datasheet.pdf