NKK Switches UB216KKG016CF-3JB
UB216KKG016CF-3JB picture photo
Mfg. Part Number
UB216KKG016CF-3JB
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB216KKG016CF-3JB.pdf
Availability of UB216KKG016CF-3JB
QUANTITY
UB216KKG016CF-3JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB216KKG016CF-3JB
Internal Part NumberEIS-UB216KKG016CF-3JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationUB2 Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB216KKG016CF-3JB
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1, 3.5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 17.40mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB216KKG016CF-3JB
Related LinksUB216KKG, UB216KKG016CF-3JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB216KKG016CF-3JB Details Description
Related parts for UB216KKG016CF-3JB
CONN HEADER 24PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN,PIN,RT<,SLDR,FLATPAQ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 5.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.13UF RADIAL datasheet.pdf