NKK Switches UB225KKW015D-1JB-NR
UB225KKW015D-1JB-NR picture photo
Mfg. Part Number
UB225KKW015D-1JB-NR
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB225KKW015D-1JB-NR.pdf
Availability of UB225KKW015D-1JB-NR
QUANTITY
UB225KKW015D-1JB-NR Order Process
Ship out your order
Specifications of UB225KKW015D-1JB-NR
Internal Part NumberEIS-UB225KKW015D-1JB-NR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB225KKW015D-1JB
Standard Package50
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 17.40mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB225KKW015D-1JB-NR
Related LinksUB225KKW0, UB225KKW015D-1JB-NR Datasheet, NKK Switches Distributor
UB225KKW015D-1JB-NR Details Description
Related parts for UB225KKW015D-1JB-NR
IC TXRX RS232 5V ESD-PROT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE HDMI MALE TO HDMI MALE 2M datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 40V 3A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ANT OMNIDIR WALL MOUNT N FEM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 5 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 113W datasheet.pdf
LED COB CXA2520 3000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf