NKK Switches UB226KKW015C-1JC
UB226KKW015C-1JC picture photo
Mfg. Part Number
UB226KKW015C-1JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB226KKW015C-1JC.pdf
Availability of UB226KKW015C-1JC
QUANTITY
UB226KKW015C-1JC Order Process
Ship out your order
Specifications of UB226KKW015C-1JC
Internal Part NumberEIS-UB226KKW015C-1JC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationUB2 Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB226KKW015C-1JC
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 17.40mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB226KKW015C-1JC
Related LinksUB226KKW, UB226KKW015C-1JC Datasheet, NKK Switches Distributor
UB226KKW015C-1JC Details Description
Related parts for UB226KKW015C-1JC
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS SINGLE ROW datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN ADAPTER 61P-61P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MEM 256MB FLASH 24BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf