NKK Switches UB25KKW015D-JJ
UB25KKW015D-JJ picture photo
Mfg. Part Number
UB25KKW015D-JJ
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB25KKW015D-JJ.pdf
Availability of UB25KKW015D-JJ
QUANTITY
UB25KKW015D-JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of UB25KKW015D-JJ
Internal Part NumberEIS-UB25KKW015D-JJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB25KKW015D-JJ
FamilyPushbutton Switches
SeriesUB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB25KKW015D-JJ
Related LinksUB25KKW, UB25KKW015D-JJ Datasheet, NKK Switches Distributor
UB25KKW015D-JJ Details Description
Related parts for UB25KKW015D-JJ
BOX ALUM BLACK 1.99"L X 1.99"W datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 12POS SMD datasheet.pdf
IC TRNSF CNTRLR DUAL FET 8-TSSOP datasheet.pdf
MIC CAP HSG 5P MK II datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf