Vishay/BCcomponents MAL203869471E3
MAL203869471E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL203869471E3
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
MAL203869471E3.pdf
Availability of MAL203869471E3
QUANTITY
MAL203869471E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL203869471E3
Internal Part NumberEIS-MAL203869471E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series038 RSU
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.07A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL203869471E3
Related LinksMAL2038, MAL203869471E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL203869471E3 Details Description
Related parts for MAL203869471E3
IC 3:8 DECODER/DEMUX INV 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MODULE PIP 10A 2.2/5.5V 11SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SL-SMART5.0X/03/180 1.5SN BK datasheet.pdf
XCEDE 4W 4PVH 6COL datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
SAC-4P- 5 0-28X/M12FR OD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf