NKK Switches UB25NBKG01N-A
UB25NBKG01N-A picture photo
Mfg. Part Number
UB25NBKG01N-A
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB25NBKG01N-A.pdf
Availability of UB25NBKG01N-A
QUANTITY
UB25NBKG01N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of UB25NBKG01N-A
Internal Part NumberEIS-UB25NBKG01N-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB25NBKG01N-A
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB25NBKG01N-A
Related LinksUB25NB, UB25NBKG01N-A Datasheet, NKK Switches Distributor
UB25NBKG01N-A Details Description
Related parts for UB25NBKG01N-A
IC DVR RS485 LOW PWR QUAD 16SOIC datasheet.pdf
IC OCT TRANSPARENT D 3ST 20-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CARD GUIDE METAL SCREW 12PCS datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 20.6VC SOT23 datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW SOD80 datasheet.pdf