NKK Switches UB25NBKG01N
UB25NBKG01N picture photo
Mfg. Part Number
UB25NBKG01N
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB25NBKG01N.pdf
Availability of UB25NBKG01N
QUANTITY
UB25NBKG01N Order Process
Ship out your order
Specifications of UB25NBKG01N
Internal Part NumberEIS-UB25NBKG01N
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB25NBKG01N
Related LinksUB25N, UB25NBKG01N Datasheet, NKK Switches Distributor
UB25NBKG01N Details Description
Related parts for UB25NBKG01N
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 53.5VC DO201 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HI-RES LENS 25MM datasheet.pdf
FUSE W/MICROSWTCH 2A 250V TYPE K datasheet.pdf