NKK Switches UB25NBKW015C-JB
UB25NBKW015C-JB picture photo
Mfg. Part Number
UB25NBKW015C-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB25NBKW015C-JB.pdf
Availability of UB25NBKW015C-JB
QUANTITY
UB25NBKW015C-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB25NBKW015C-JB
Internal Part NumberEIS-UB25NBKW015C-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB25NBKW015C-JB
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB25NBKW015C-JB
Related LinksUB25NBK, UB25NBKW015C-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB25NBKW015C-JB Details Description
Related parts for UB25NBKW015C-JB
IC ENCODER TRANSMITTER RF 8DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/DSP INT 28-CDIP datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 47K OHM 16DRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V DO213AB datasheet.pdf