NKK Switches UB25SKG036G
UB25SKG036G picture photo
Mfg. Part Number
UB25SKG036G
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB25SKG036G.pdf
Availability of UB25SKG036G
QUANTITY
UB25SKG036G Order Process
Ship out your order
Specifications of UB25SKG036G
Internal Part NumberEIS-UB25SKG036G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesUB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)3.8 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB25SKG036G
Related LinksUB25S, UB25SKG036G Datasheet, NKK Switches Distributor
UB25SKG036G Details Description
Related parts for UB25SKG036G
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 6.8K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP 1F 20% 2.7V THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
SHIELDED I/O datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 3.1NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf