NKK Switches UB26NBKW015C-JB
UB26NBKW015C-JB picture photo
Mfg. Part Number
UB26NBKW015C-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB26NBKW015C-JB.pdf
Availability of UB26NBKW015C-JB
QUANTITY
UB26NBKW015C-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB26NBKW015C-JB
Internal Part NumberEIS-UB26NBKW015C-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB26NBKW015C-JB
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB26NBKW015C-JB
Related LinksUB26NBK, UB26NBKW015C-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB26NBKW015C-JB Details Description
Related parts for UB26NBKW015C-JB
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.13A 306 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SGE-225-2-2800 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 500MA 190 MOHM datasheet.pdf