NKK Switches UB26SKW036F
UB26SKW036F picture photo
Mfg. Part Number
UB26SKW036F
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB26SKW036F.pdf
Availability of UB26SKW036F
QUANTITY
UB26SKW036F Order Process
Ship out your order
Specifications of UB26SKW036F
Internal Part NumberEIS-UB26SKW036F
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)3.8 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB26SKW036F
Related LinksUB26S, UB26SKW036F Datasheet, NKK Switches Distributor
UB26SKW036F Details Description
Related parts for UB26SKW036F
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1210 datasheet.pdf
C SH TII 1 I/O CARDBUS datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 12DFN datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 24MM datasheet.pdf