Riedon UB3C-180RF8
UB3C-180RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB3C-180RF8
Brief Description
RES 180 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB3C-180RF8.pdf
Availability of UB3C-180RF8
QUANTITY
UB3C-180RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB3C-180RF8
Internal Part NumberEIS-UB3C-180RF8
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB3C-180RF8
Related LinksUB3C-, UB3C-180RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB3C-180RF8 Details Description
Related parts for UB3C-180RF8
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 5.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH FULL BRIDGE SP4 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 24POS datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 6LINE 68UH SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf