Vicor Corporation V110A48H300BS
V110A48H300BS picture photo
Mfg. Part Number
V110A48H300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V110A48H300BS.pdf
Availability of V110A48H300BS
QUANTITY
V110A48H300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A48H300BS
Internal Part NumberEIS-V110A48H300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A48H300BS
Related LinksV110A4, V110A48H300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A48H300BS Details Description
Related parts for V110A48H300BS
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 511 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
BAROMETER datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf