Riedon UB3C-1R1F8
UB3C-1R1F8 picture photo
Mfg. Part Number
UB3C-1R1F8
Brief Description
RES 1.1 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB3C-1R1F8.pdf
Availability of UB3C-1R1F8
QUANTITY
UB3C-1R1F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB3C-1R1F8
Internal Part NumberEIS-UB3C-1R1F8
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB3C-1R1F8
Related LinksUB3C-, UB3C-1R1F8 Datasheet, Riedon Distributor
UB3C-1R1F8 Details Description
Related parts for UB3C-1R1F8
HSHRINK MARKER.19X.5" YLW 200/RL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 130POS .050" datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 200MA 1.7 OHM datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 980NM 2PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 20.5A 8-SOIC datasheet.pdf