Riedon UB3C-2R2F1
UB3C-2R2F1 picture photo
Mfg. Part Number
UB3C-2R2F1
Brief Description
RES 2.2 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB3C-2R2F1.pdf
Availability of UB3C-2R2F1
QUANTITY
UB3C-2R2F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB3C-2R2F1
Internal Part NumberEIS-UB3C-2R2F1
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
SeriesUB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB3C-2R2F1
Related LinksUB3C-, UB3C-2R2F1 Datasheet, Riedon Distributor
UB3C-2R2F1 Details Description
Related parts for UB3C-2R2F1
TRANS NPN 350V 4A DPAK datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 17A TO-220AB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 56K OHM 1506 datasheet.pdf
BOARD DEMO LTC4364-2 datasheet.pdf
LP 5.00/135/21 BK datasheet.pdf
TRIAC INT TRIGGER 600V 12A TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC MPU I.MX6DL 1.0GHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
680UF 40V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf