Riedon UB5C-12RF8
UB5C-12RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-12RF8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-12RF8.pdf
Availability of UB5C-12RF8
QUANTITY
UB5C-12RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-12RF8
Internal Part NumberEIS-UB5C-12RF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-12RF8
Related LinksUB5C-, UB5C-12RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-12RF8 Details Description
Related parts for UB5C-12RF8
MEMORY CARD FLASH 1GB datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO N JACK datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 35K OHM 5% 20W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5.5V 55W datasheet.pdf