Riedon UB5C-15RF2
UB5C-15RF2 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-15RF2
Brief Description
RES 15 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-15RF2.pdf
Availability of UB5C-15RF2
QUANTITY
UB5C-15RF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-15RF2
Internal Part NumberEIS-UB5C-15RF2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-15RF2
Related LinksUB5C-, UB5C-15RF2 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-15RF2 Details Description
Related parts for UB5C-15RF2
IDC CABLE - CKC60G/AE60G/CKC60G datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO15 datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT23-6 datasheet.pdf
SCR MOD DUAL 1600V 200A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf