Riedon UB5C-360RF8
UB5C-360RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-360RF8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 360 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-360RF8.pdf
Availability of UB5C-360RF8
QUANTITY
UB5C-360RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-360RF8
Internal Part NumberEIS-UB5C-360RF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-360RF8
Related LinksUB5C-, UB5C-360RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-360RF8 Details Description
Related parts for UB5C-360RF8
EMITTER IR 940NM 180MA TO-46 datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR SOT23-3 SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT666 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 250VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf