Riedon UB5C-39RF8
UB5C-39RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-39RF8
Brief Description
RES 39 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-39RF8.pdf
Availability of UB5C-39RF8
QUANTITY
UB5C-39RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-39RF8
Internal Part NumberEIS-UB5C-39RF8
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-39RF8
Related LinksUB5C-, UB5C-39RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-39RF8 Details Description
Related parts for UB5C-39RF8
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-R/A FMAL 5POS 1M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 330MA 310 MOHM datasheet.pdf