Riedon UB5C-4K3F8
UB5C-4K3F8 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-4K3F8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.3K OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-4K3F8.pdf
Availability of UB5C-4K3F8
QUANTITY
UB5C-4K3F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-4K3F8
Internal Part NumberEIS-UB5C-4K3F8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-4K3F8
Related LinksUB5C-, UB5C-4K3F8 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-4K3F8 Details Description
Related parts for UB5C-4K3F8
ISOLATOR TRANSFORMER 18W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 10POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 1% 80W datasheet.pdf
CONN IDC 19POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED LH351B WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf