Nichicon UBT1H220MPD1TD
UBT1H220MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1H220MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBT1H220MPD1TD.pdf
Availability of UBT1H220MPD1TD
QUANTITY
UBT1H220MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1H220MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UBT1H220MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current250mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1H220MPD1TD
Related LinksUBT1H22, UBT1H220MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1H220MPD1TD Details Description
Related parts for UBT1H220MPD1TD
IDC CABLE - MCE34K/MC34G/MCE34K datasheet.pdf
IC QUAD 8-BIT D/A CONV 14-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 735V 70KA DISC 60MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BAG STATIC/MOISTURE 16X18" datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 32VAC 35VDC 1206 datasheet.pdf
PROXIMITY SENS M12 8MM DC2W NO datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf