Nichicon UBT1H221MPD1TD
UBT1H221MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1H221MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBT1H221MPD1TD.pdf
Availability of UBT1H221MPD1TD
QUANTITY
UBT1H221MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1H221MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UBT1H221MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package500
SeriesBT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current930mA
Impedance98 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1H221MPD1TD
Related LinksUBT1H22, UBT1H221MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1H221MPD1TD Details Description
Related parts for UBT1H221MPD1TD
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RECEPTACLE W/PIN INSERT (12CON) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
IC FLOW CTRL MULTI QUEUE 256-BGA datasheet.pdf
IC CLK GEN SPRD SPECTRUM 16TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf