Nichicon UBT1H2R2MPD1TA
UBT1H2R2MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UBT1H2R2MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBT1H2R2MPD1TA.pdf
Availability of UBT1H2R2MPD1TA
QUANTITY
UBT1H2R2MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1H2R2MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UBT1H2R2MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current25mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1H2R2MPD1TA
Related LinksUBT1H2R, UBT1H2R2MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1H2R2MPD1TA Details Description
Related parts for UBT1H2R2MPD1TA
Crystal 11.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP 180MHZ 14SO datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX 5M NPN 12CH 12-24VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
MICROPHONE -45 DB 2 VDC .5 MA datasheet.pdf