Nichicon UBT1J220MPD
UBT1J220MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1J220MPD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UBT1J220MPD.pdf
Availability of UBT1J220MPD
QUANTITY
UBT1J220MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1J220MPD
Internal Part NumberEIS-UBT1J220MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current130mA
Impedance2 Ohm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1J220MPD
Related LinksUBT1J, UBT1J220MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1J220MPD Details Description
Related parts for UBT1J220MPD
MOSFET N-CH 60V 1.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
QUICKIE HEADER datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 3.088MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH DOOR ROD DPST 5A QC datasheet.pdf
BUZZER 16-28VDC 65-75DB PNL MNT datasheet.pdf
26 POS SHRNK DLTA RIB CBL ASSY 1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
GUARD, LOWER FRONT datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
19000UF 100V 64X117 85C ST datasheet.pdf
15UF 25V 6.604X18.364 105C AXI datasheet.pdf