Nichicon UBT1K101MPD
UBT1K101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1K101MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UBT1K101MPD.pdf
Availability of UBT1K101MPD
QUANTITY
UBT1K101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1K101MPD
Internal Part NumberEIS-UBT1K101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current790mA
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1K101MPD
Related LinksUBT1K, UBT1K101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1K101MPD Details Description
Related parts for UBT1K101MPD
IC FPGA 455 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 18 POS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.3V SOT23 datasheet.pdf
RES 1.84M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 225X80MM BALL 230VAC datasheet.pdf