Nichicon UBT2A220MPD
UBT2A220MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBT2A220MPD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UBT2A220MPD.pdf
Availability of UBT2A220MPD
QUANTITY
UBT2A220MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT2A220MPD
Internal Part NumberEIS-UBT2A220MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current480mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT2A220MPD
Related LinksUBT2A, UBT2A220MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT2A220MPD Details Description
Related parts for UBT2A220MPD
HDR RA SR .100 GP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 5V MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
60702A108 REAR PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
TERMINATION BOARD datasheet.pdf
PRES SWITCH W/GAUGE PNP OPEN COL datasheet.pdf
MICRO 21 SKT 120" YEL JACKS datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
10000UF 16V 16X31,5 datasheet.pdf