Nichicon UBT2A4R7MPD
UBT2A4R7MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBT2A4R7MPD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UBT2A4R7MPD.pdf
Availability of UBT2A4R7MPD
QUANTITY
UBT2A4R7MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT2A4R7MPD
Internal Part NumberEIS-UBT2A4R7MPD
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current130mA
Impedance2 Ohm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT2A4R7MPD
Related LinksUBT2A, UBT2A4R7MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT2A4R7MPD Details Description
Related parts for UBT2A4R7MPD
FUSE HLDR CART 600V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
MOSFET NCH DUAL GATE 20V SOT143B datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 160POS 30AU PCB datasheet.pdf
LED PSL0101 COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 1.4MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5.3A TO252 DPK datasheet.pdf