Nichicon UBT2C680MHD
UBT2C680MHD picture photo
Mfg. Part Number
UBT2C680MHD
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UBT2C680MHD.pdf
Availability of UBT2C680MHD
QUANTITY
UBT2C680MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT2C680MHD
Internal Part NumberEIS-UBT2C680MHD
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current245mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT2C680MHD
Related LinksUBT2C, UBT2C680MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT2C680MHD Details Description
Related parts for UBT2C680MHD
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN JACKSCREW M3 AMPLIMITE datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf