Preci-Dip 811-S1-002-10-016101
811-S1-002-10-016101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-002-10-016101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 2POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-002-10-016101.pdf
Availability of 811-S1-002-10-016101
QUANTITY
811-S1-002-10-016101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-002-10-016101
Internal Part NumberEIS-811-S1-002-10-016101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package620
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts2
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-002-10-016101
Related Links811-S1-002, 811-S1-002-10-016101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-002-10-016101 Details Description
Related parts for 811-S1-002-10-016101
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 40M datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
A5 5.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A datasheet.pdf