Vishay/BCcomponents MBA02040C1820FC100
MBA02040C1820FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1820FC100
Brief Description
RES 182 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1820FC100.pdf
Availability of MBA02040C1820FC100
QUANTITY
MBA02040C1820FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1820FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1820FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1820FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1820FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1820FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C1820FC100
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 500A DISC 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf