Nichicon UBW1A332MHD
UBW1A332MHD picture photo
Mfg. Part Number
UBW1A332MHD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UBW1A332MHD.pdf
Availability of UBW1A332MHD
QUANTITY
UBW1A332MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBW1A332MHD
Internal Part NumberEIS-UBW1A332MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.3A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBW1A332MHD
Related LinksUBW1A, UBW1A332MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UBW1A332MHD Details Description
Related parts for UBW1A332MHD
IC CPU SUPERV 16K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M BLUE 150' datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH LIMIT datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf