Nichicon UBW1V101MPD
UBW1V101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBW1V101MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UBW1V101MPD.pdf
Availability of UBW1V101MPD
QUANTITY
UBW1V101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBW1V101MPD
Internal Part NumberEIS-UBW1V101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current620mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBW1V101MPD
Related LinksUBW1V, UBW1V101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBW1V101MPD Details Description
Related parts for UBW1V101MPD
IC MPU I186 25MHZ 80QFP datasheet.pdf
ENDPLATE 5MM WM BLUE 2.5/1.5 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf