Nichicon UBX1J471MHL1TN
UBX1J471MHL1TN picture photo
Mfg. Part Number
UBX1J471MHL1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UBX1J471MHL1TN.pdf
Availability of UBX1J471MHL1TN
QUANTITY
UBX1J471MHL1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX1J471MHL1TN
Internal Part NumberEIS-UBX1J471MHL1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBX
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.28A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX1J471MHL1TN
Related LinksUBX1J47, UBX1J471MHL1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UBX1J471MHL1TN Details Description
Related parts for UBX1J471MHL1TN
IDC CABLE - ASN16A/AE16G/ASN16A datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8-MLF datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT SLD datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf