Nichicon UBX1V220MPL
UBX1V220MPL picture photo
Mfg. Part Number
UBX1V220MPL
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UBX1V220MPL.pdf
Availability of UBX1V220MPL
QUANTITY
UBX1V220MPL Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX1V220MPL
Internal Part NumberEIS-UBX1V220MPL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesBX
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX1V220MPL
Related LinksUBX1V, UBX1V220MPL Datasheet, Nichicon Distributor
UBX1V220MPL Details Description
Related parts for UBX1V220MPL
RES 14.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 142 I/O 208PQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
RES 4.221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf