Nichicon UBX1V470MPL1TD
UBX1V470MPL1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBX1V470MPL1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UBX1V470MPL1TD.pdf
Availability of UBX1V470MPL1TD
QUANTITY
UBX1V470MPL1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBX1V470MPL1TD
Internal Part NumberEIS-UBX1V470MPL1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBX
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBX1V470MPL1TD
Related LinksUBX1V47, UBX1V470MPL1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBX1V470MPL1TD Details Description
Related parts for UBX1V470MPL1TD
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256FBGA datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A TO220-7 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf