Texas Instruments UC3706NG4
UC3706NG4 picture photo
Mfg. Part Number
UC3706NG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC HS MOSFET DRIVER 16-DIP
Datasheet Download
UC3706NG4.pdf
Availability of UC3706NG4
QUANTITY
UC3706NG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of UC3706NG4
Internal Part NumberEIS-UC3706NG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
ConfigurationLow-Side
Input TypeInverting and Non-Inverting
Delay Time100ns
Current - Peak1.5A
Number of Configurations2
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)-
Voltage - Supply5 V ~ 40 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UC3706NG4
Related LinksUC37, UC3706NG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
UC3706NG4 Details Description
Related parts for UC3706NG4
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 142POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB datasheet.pdf
HEATSINK 48W SPOT OSRAM PREVALED datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 370K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SIDAC 140-170V 1A DO15 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf