Nichicon UCA2D100MPD1TD
UCA2D100MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UCA2D100MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UCA2D100MPD1TD.pdf
Availability of UCA2D100MPD1TD
QUANTITY
UCA2D100MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCA2D100MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UCA2D100MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCA2D100MPD1TD
Related LinksUCA2D10, UCA2D100MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UCA2D100MPD1TD Details Description
Related parts for UCA2D100MPD1TD
CONN EDGECARD 70POS .100 WW datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 275MA 3.72 OHM datasheet.pdf