Nichicon UCA2E470MHD6TN
UCA2E470MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UCA2E470MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UCA2E470MHD6TN.pdf
Availability of UCA2E470MHD6TN
QUANTITY
UCA2E470MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UCA2E470MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UCA2E470MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesCA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCA2E470MHD6TN
Related LinksUCA2E47, UCA2E470MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UCA2E470MHD6TN Details Description
Related parts for UCA2E470MHD6TN
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 250MA 3.65 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
MOD CBL 10FT REV STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf