Nichicon UCB1C101MCL1GS
UCB1C101MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCB1C101MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UCB1C101MCL1GS.pdf
Availability of UCB1C101MCL1GS
QUANTITY
UCB1C101MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCB1C101MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCB1C101MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current81mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.343" (8.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCB1C101MCL1GS
Related LinksUCB1C10, UCB1C101MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCB1C101MCL1GS Details Description
Related parts for UCB1C101MCL1GS
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
MOUNTING STRIP SOCKET DP-8P datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 10K 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR 4PORT 1:1/1.26 1.2MH SMD datasheet.pdf
ETH MAC CORE 10/100MBPS XPGA datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH WHT datasheet.pdf
SENSOR LEAK DETECT 12-24VDC PNP datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMCJ datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf