Nichicon UCB1V330MCL1GS
UCB1V330MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCB1V330MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UCB1V330MCL1GS.pdf
Availability of UCB1V330MCL1GS
QUANTITY
UCB1V330MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCB1V330MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCB1V330MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current57mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.343" (8.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCB1V330MCL1GS
Related LinksUCB1V33, UCB1V330MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCB1V330MCL1GS Details Description
Related parts for UCB1V330MCL1GS
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 91 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 110A 180V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0015UF RADIAL datasheet.pdf