Texas Instruments UCC2809DTR-1G4
UCC2809DTR-1G4 picture photo
Mfg. Part Number
UCC2809DTR-1G4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC
Datasheet Download
UCC2809DTR-1G4.pdf
Availability of UCC2809DTR-1G4
QUANTITY
UCC2809DTR-1G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCC2809DTR-1G4
Internal Part NumberEIS-UCC2809DTR-1G4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max1MHz
Duty Cycle70%
Voltage - Supply8 V ~ 17.5 V
BuckNo
BoostYes
FlybackYes
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCC2809DTR-1G4
Related LinksUCC2809, UCC2809DTR-1G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
UCC2809DTR-1G4 Details Description
Related parts for UCC2809DTR-1G4
CONN PLUG 8POS RT ANG CRIMP TIN datasheet.pdf
CABLE BNC MALE RG223/U 10FT datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf