Nichicon UCD1H4R7MCL1GS
UCD1H4R7MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1H4R7MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UCD1H4R7MCL1GS.pdf
Availability of UCD1H4R7MCL1GS
QUANTITY
UCD1H4R7MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1H4R7MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCD1H4R7MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance2.7 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1H4R7MCL1GS
Related LinksUCD1H4R, UCD1H4R7MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1H4R7MCL1GS Details Description
Related parts for UCD1H4R7MCL1GS
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 5V SAMPLING 28DIP datasheet.pdf
IC 16-BIT V-OUTPUT D/A 32-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf