Nichicon UCD1K4R7MCL1GS
UCD1K4R7MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1K4R7MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 80V SMD
Datasheet Download
UCD1K4R7MCL1GS.pdf
Availability of UCD1K4R7MCL1GS
QUANTITY
UCD1K4R7MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1K4R7MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCD1K4R7MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1K4R7MCL1GS
Related LinksUCD1K4R, UCD1K4R7MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1K4R7MCL1GS Details Description
Related parts for UCD1K4R7MCL1GS
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 8-32 NYLON 2-1/4" datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HARDWARE 0.65MM 112-QFP datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
Crystal 12.3520MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ TO99-8 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf