Nichicon UCD1V680MCL1GS
UCD1V680MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1V680MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UCD1V680MCL1GS.pdf
Availability of UCD1V680MCL1GS
QUANTITY
UCD1V680MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1V680MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCD1V680MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance320 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1V680MCL1GS
Related LinksUCD1V68, UCD1V680MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1V680MCL1GS Details Description
Related parts for UCD1V680MCL1GS
IC REG MULT CONFG INV ISO 5DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DL MULT 20-DIP datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
2 PART RAMP UM3054UM3666,UM3672 datasheet.pdf
RES 45.858K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB STR G GOLD datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD CLIN G30 ZINC datasheet.pdf