Nichicon UCD2A101MNQ1MS
UCD2A101MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UCD2A101MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
UCD2A101MNQ1MS.pdf
Availability of UCD2A101MNQ1MS
QUANTITY
UCD2A101MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD2A101MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UCD2A101MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package125
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current793mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD2A101MNQ1MS
Related LinksUCD2A10, UCD2A101MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD2A101MNQ1MS Details Description
Related parts for UCD2A101MNQ1MS
FIXED IND 3.3UH 750MA 323 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CABLE 12 POS MALE/WIRES 500MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W T18 datasheet.pdf
HF9-114002-001 datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 132POS .050 SMD datasheet.pdf