Nichicon UCD2A221MNQ1MS
UCD2A221MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UCD2A221MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
UCD2A221MNQ1MS.pdf
Availability of UCD2A221MNQ1MS
QUANTITY
UCD2A221MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD2A221MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UCD2A221MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package125
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current917mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD2A221MNQ1MS
Related LinksUCD2A22, UCD2A221MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD2A221MNQ1MS Details Description
Related parts for UCD2A221MNQ1MS
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH TEMP 95C SPST 1A 28V TO-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 34 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLG-M8 R/A SKT 1.5M datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN 10CKT datasheet.pdf