Murata Electronics North America UCE-3.3/15-D48NB-C
UCE-3.3/15-D48NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UCE-3.3/15-D48NB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 49.5W 3.3V 15A
Datasheet Download
UCE-3.3/15-D48NB-C.pdf
Availability of UCE-3.3/15-D48NB-C
QUANTITY
UCE-3.3/15-D48NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UCE-3.3/15-D48NB-C
Internal Part NumberEIS-UCE-3.3/15-D48NB-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Feb/2014
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUCE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.37" H (58.4mm x 22.9mm x 9.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max49.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCE-3.3/15-D48NB-C
Related LinksUCE-3.3/1, UCE-3.3/15-D48NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UCE-3.3/15-D48NB-C Details Description
Related parts for UCE-3.3/15-D48NB-C
IDC CABLE - APR34B/AE34M/APR34B datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM POWERDI123 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 22MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf